MOLDAVI-Zgjedhjet presidenciale në Moladavi do të shkojnë në raundin e dytë muajin e ardhshëm.

Asnjë nga kandidatët nuk arriti të marrë shumicën e votave për të shmangur raundin dytë. Kandidati pro-rus ishte duke kryesuar në zgjedhjet presidenciale të cilat u zhvilluan të dielën, por nuk arriti të marrë mbi 51% të votave.

Sipas rezultateve Igor Dodon nga partia Socialiste ka fituar 48.5% të votave, ndërsa rivali i tij pro evropian Maia Sandu ka marrë 38.2% të votave.

Zgjedhjet e të dielës janë parë si një betejë mes atyre që mbështesin lidhjet me Rusinë dhe atyre që kërkojnë integrimin në BE.

(d.d/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: