Ish-sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike deklaroi se në Kosovë janë në pushtet liderë që kanë dalë nga lufta, simbolikisht me armë në dorë, por shtoi se ata nuk ndërhynë në vota, për shkak se kanë frikë nga ligji.

Ristani u shpreh se kjo gjë duhet të ndodhë edhe në Shqipëri, ku me funksionimin e ligjit, edhe atq që vjedhin vota do kenë frikë.

Arben Ristani: Edhe votimi elektroni mund të bëhet. Nga disa zona që ka Parisi, në 3 zona bëhej në mënyrë elektronike. Thashë nëse ka vullnet politik, bëhet duhet thjesht një copë letër dhe një laps. Cili komunitet e do votimin elektronik, mund ta arrijë.

Duhen bërë disa ndërhyrje edhe në vendin tonë që të kushtëzojnë vullnetin politik. Edhe ata në Kosovë të gjithë me armë janë, por janë dele të buta se kanë frikë ligjin.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb