GREQI- ‘Fitorja e SYRIZA në zgjedhjet kombëtare është një “fitore e të gjithë popujve evropianë, të cilët luftojnë kundër kursimit’. Kështu është shprehur gjatë një fjalimi para popullit kreu i SYRAIZA, Alexis Tsipras. “Sot populli grek ka bërë histori, madje ka shkruar historinë. Populli grek dha një urdhër të qartë dhe të fortë “-tha Tsipras, duke vënë në dukje se “Greqia ka kthyer faqe, duke lënë pas shkatërrimin, frikën, autoritarizmit, madje pesë vitet e poshtërimit dhe vuajtjeve. Greqia është duke lëvizur përpara me shpresë dhe dinjitet. ” Kreu i SYRIZA bëri një premtim se partia e tij do të punojë shumë për të zbatuar programin zgjedhor. “Njerëzit tanë janë një shembull tipik i ndryshimit në Evropë. Sot ne jemi duke festuar, por nga nesër fillojmë një punë të vështirë “tha ai “Greqia e elitës mundi … Ajo e cila mundi sot dhe që luftoi njëkohësisht është Greqia” tha Tsipras ku më tej u ndal në një plan veprimi katërvjeçar, i cili do të përqëndrohet në reforma për të mbajtur në këmbë vendin. “Ne do të rindërtojnë vendin ne themel te reja drejtësie. Qeveria e re është e gatshme për të negociuar me këdo, por për të mohuar këdo që kërkon shkatërrimin. Kemi para nesh një mundësi e madhe për një fillim të ri në Greqi dhe në Evropë për një marrëdhënie të re të bazuar në respektin e ndërsjellë dhe besimin”, tha Kreu i SYRIZA, Alexis Tsipras.
(os.de/ BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: