Kandidati senator i opozitës në Nigeri ekzekutua disa ditë përpara zgjedhjeve vendimtare në vend.

Mediat e huaja shkruajnë se politikani Oyibo Chukwu u ekzekutua u qëllua dhe u dogj në makinën e tij ditën e djeshme. Bashkë më të u  vra dhe një ndihmës personal. Vrasja e Chukwu është një nga sulmet që synon anëtarët e partive të tjera politike, ka deklaruara policia e vendit, duke shtuar se hetimet janë duke vazhduar.
“Komisionari i Policisë, Komanda e Shtetit Enugu, CP Ahmed Ammani, fdc, ka urdhëruar gjuetinë e elementëve kriminalë subversive, të cilët zunë pritë dhe njëkohësisht sulmuan dhe vranë Partinë Demokratike Popullore (PDP) dhe Anëtarët e Partisë Laburiste (LP). Gjithashtu u përpoqën të sulmonin kolonën e Kandidatit për Guvernator të Kongresit Gjithë Progresiv (APC)”, thueht në deklaratë. Sulmuesit e armatosur sulmuan shënjestrën e tyre me tri çikletë dhe Hilux.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb