Anëtari i Kryesisë së PD Fatbardh Kadilli ka zhvilluar një debat me këshilltarin bashkiak të FRPD-së në parlament, Fabian Topollaj në studion e emisionit “Real Story” në “Neës 24” .

Kadilli tha se është Edi Rama ai që po con vendin në përplasje me metodat që zgjedh për të ndryshuar sistemin sic do vetë.

Topollaj tha se PD ka marrë monopolin e bën rregullat, edhe pse është jashtë parlamentit.

Fatbardh Kadilli: Parlamenti merret me votë, nuk merret trashëgimi.

Fabian Topollaj: Ka rregulla, nuk ke monopolin të bësh rregulla. Aq më tepër që ke lënë parlamentin.

Fatbardh Kadilli: Ju nuk jeni në opozitë, ju jeni me qeverinë. PD udhëheq opozitën sot në vend. Ndryshimi i sistemit për ne është sekondare. Rama e ka tek koalicionet. Po tenton të na cojë në përplasje. Bën lojëra që të na cojë në përplasje.

Fabian Topollaj: Bëni mo një listë të përbashkët dhe hyni.

Fatbardh Kadilli: Edi Ramës do ia tregojmë vendin.

Fabian Topollaj: Sic ja treguat vjet.

Fatbardh Kadilli: Të lutem bëhu serioz. Zgjedhjet bëhen me të vertëtë dhe jo me opozitë të kotë. Edi Rama po nxjerr të gjitha paratë e pista për zgjedhjet. Këtu ka nevojë për marrëveshje të madhe politike, ndryshe Rama po na con në përplasje.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb