Presidenti i Russië, Vladimir Putin, publikoi një video për Ditën Ndërkombëtare të Gruas, ku tha se rekrutët dhe rezervistët nuk po thirren për të luftuar në vijën e frontit në Ukrainë.

“Më lejoni të theksoj se ushtarët që kryejnë shërbimin ushtarak, nuk marrin dhe nuk do të marrin pjesë në armiqësi… Për detyrat e caktuara zgjidhen vetëm ushtarakë profesionistë”, tha ai në videon e publikuar më 8 mars.

Mesazhi i tij kishte për qëllim të zbuste shqetësimet e supozuara të grave ruse.
“Unë e kuptoj se sa shqetësoheni për të dashurit tuaj”, tha Putin, duke vlerësuar “besnikërinë dhe mbështetjen” e grave.

“Ju e bëni botën më të mirë falë ndjeshmërisë, dhembshurisë dhe bujarisë suaj shpirtërore”, shtoi ai.

Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, me urdhër të Putinit.
Putin ka dhënë urdhrin pasi nuk ka marrë garanci nga NATO-ja se nuk do të zgjerohet më drejt lindjes. Ukraina është duke iu përgjigjur sulmit rus ushtarë e civilë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb