IZRAEL

Isaac Herzog do të jetë Presidenti i 11-të i shtetit të Izraelit. Ai ka fituar më një rezultat historik pasi ka mposhtur Miriam Peretz 87 me 27. Deputetët e plenumit të Knesset votuan masivisht për Herzog.

Nëse do të ishte zgjedhur Peretz, atëhere do të bëhej gruaja e parë në postin e Presidentit të Izraelit.

Herzog  do të pasojë Presidentin aktual Reuven Rivlin, mandati i të cilit përfundon më 9 korrik.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb