Ministri i fuqishëm i mbrojtjes i Rusisë nuk është parë në publik për gati dy javë, me pretendimin se ai vuan nga probleme shëndetësore në mes të pushtimit të ngecur të Ukrainës nga Kremlini.

Sergei Shoigu, i cili më parë ishte supozuar se do të pasonte presidentin Putin, u pa për herë të fundit më 11 mars, kur ai zhvilloi bisedime me homologun e tij turk, Hulusi Akar. Ai gjithashtu vizitoi një spital ushtarak në Moskë për t’u dhënë medalje ushtarëve të plagosur. Gjenerali Valery Gerasimov, shefi i shtabit të përgjithshëm të Rusisë, gjithashtu u pa për herë të fundit në të njëjtën ditë. (Në foto: Vajza e tij u shfaq me djalin e vogël me ngjyrat e Ukrainës).

Televizioni shtetëror raportoi më 18 mars se Shoigu, 66 vjeç, kishte vizituar përsëri ushtarakët në spital, por video që shoqëronte raportin e tij ishte e një javë më parë. Është jashtëzakonisht e pazakontë që ministri i mbrojtjes, një ish-shef i shërbimeve të urgjencës që është i afërt me Putinin, të jetë jashtë syrit të publikut për kaq shumë kohë.

Shoigu mendohet se vuan nga problemet e zemrës, tha një burim i paidentifikuar i afërt me ministrin për “Agentstvo”, një faqe interneti hetimore. As ministria e mbrojtjes dhe as Kremlini nuk kanë komentuar. Një vendas nga Tuva, në Siberinë lindore, Shoigu shpesh e shoqëron Putinin në udhëtimet e ecjes. Të dy burrat festuan së bashku 67-vjetorin e Putinit në shkretëtirën e Siberisë.

 Methode Times Prod Web Bin 2c1becae Aaca 11ec 8da7 C2b9b8c9eee5
Methode Times Prod Web Bin 2c1becae Aaca 11ec 8da7 C2b9b8c9eee5

Zhdukja misterioze e dy shefave të mbrojtjes vjen mes raporteve se Putini është i zemëruar me shërbimet e tij të sigurisë për dështimet e inteligjencës në prag të vendimit të tij për të dërguar trupa në Ukrainë.

Gjenerali Roman Gavrilov, nënkryetari i gardës kombëtare, e cila shpesh quhet ushtria private e Putinit, thuhet se është marrë në paraburgim nga shërbimi i sigurisë FSB javën e kaluar. Gavrilov, 46 vjeç, mendohet se është marrë në pyetje në Moskë për rrjedhjet e lëvizjeve të trupave ruse që thuhet se kanë çuar në vdekjen e më shumë se 100 ushtarakëve.

Ai u lirua pa akuza, por u shkarkua nga posti i tij, raportoi Kommersant, një gazetë ruse. Alexander Khinshtein, një deputet me partinë Rusia e Bashkuar e Putinit, i tha televizionit shtetëror se raporti ishte një “falsitet absolut”. Nuk ka pasur asnjë koment tjetër zyrtar.

Kjo pasoi raportet se Sergey Beseda, shefi i inteligjencës së jashtme të FSB-së dhe Anatoly Bolyukh, zëvendësi i tij, ishin vënë në arrest shtëpiak pasi i dhanë Kremlinit një vlerësim tepër optimist se si do të ndodhte pushtimi.

Rusia nuk i ka përditësuar numrat për humbjet ushtarake që nga 2 marsi, kur tha se 498 ushtarakë ishin vrarë në Ukrainë. Megjithatë, një gazetë pro-Kremlinit këtë javë citoi ato që tha se ishin shifra të përditësuara, duke vendosur humbjet e Rusisë në 9,861 të vdekur dhe 16,153 të plagosur. Inteligjenca amerikane kishte thënë më parë se rreth 7000 ushtarë rusë ishin vrarë që nga fillimi i luftës. Gazeta Komsomolskaya Pravda, që atëherë i ka hequr shifrat dhe pretendon se ishte hakuar.

Viktor Zolotov, kreu i gardës kombëtare, pranoi javën e kaluar se pushtimi po zgjaste më shumë sesa pritej Moska. Komentet e tij erdhën pasi Putin dhe Shoigu i kishin siguruar rusët se lufta “po shkonte sipas planit”.

Dmitry Peskov, zëdhënësi i Putinit, mohoi dje raportet se Rusia kishte llogaritur të merrte Kievin në vetëm 48 orë. “Ky është një operacion serioz me qëllime serioze,” tha ai për CNN. Ai tha se një nga qëllimet kryesore të Kremlinit ishte të siguronte që Ukraina të ishte “një vend neutral”.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb