Tunizianët votuan të dielën në zgjedhjet e dyta presidenciale demokratike të vendit të tyre, duke zgjedhur midis 26 kandidatëve për një lider që mund të ruajë demokracinë e saj të re dhe të trajtojë papunësinë, korrupsionin dhe dëshpërimin ekonomik, raporton AP.


Votimi pasoi një fushatë të zhurmshme, por të shkurtër  12 ditë e shënuar me akuza për korrupsion midis palëve. Të gjithë u zotuan të rritin ekonominë të vendit dhe ta mbrojnë atë nga sulmet e mëtejshme vdekjeprurëse nga ekstremistët islamikë.


Tunizia në shumë mënyra është një përjashtim në botën arabe, me demokracinë e saj të lulëzuar përpara pavarësisht një ekonomie flamuruese dhe një beteje me ekstremistët islamikë. Rreth 6,000 vëzhgues tunizianë dhe ndërkombëtarë, përfshirë nga BE dhe Shtetet e Bashkuara, ishin të pranishëm në zgjedhje.


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb