Zimbabve do të fillojë fazën e dytë të fushatës së vaksinimit të fruthit në rrethet më të prekura, duke filluar nga e hëna e ardhshme, tha Ministria e Shëndetësisë dhe Kujdesit për Fëmijët.

Fushata do të zgjasë nga 30 janari deri më 10 shkurt duke synuar fëmijët e moshës pesë vjeç deri në nën 15 vjeç në tetë rrethet më të prekura në të gjithë vendin, tha ministria në Twitter.

Pas shpërthimit që u raportua për herë të parë në vend në prill 2022, ministria filloi një fushatë vaksinimi masive në rrethet e prekura, duke synuar grupmoshën nga gjashtë muaj deri në 15 vjeç, në përpjekje për të kontrolluar shpërthimin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb