Më shumë se 7 milionë banorë në Zimbabve kanë nevojë për ndihmë ushqimore pas një thatësire të shkaktuar nga El Nino këtë vit, ka thënë një zyrtar i lartë qeveritar.

“Pas vlerësimit tonë, rreth gjashtë milionë njerëz në zonat komunale dhe 1.7 milionë në zonat urbane kanë nevojë për ndihmë ushqimore. Pra, si qeveri, ne duhet të ndërhyjmë dhe të sigurojmë që të gjithë këta njerëz të jenë të sigurt për ushqimin,” tha Obert Jiri, sekretar i përhershëm në Ministria e Tokave, Bujqësisë, Peshkimit, Ujit dhe Zhvillimit Rural.

Jiri tha në një intervistë për gazetën shtetërore Herald se qeveria dëshiron që sektori privat të rrisë importet për të rritur furnizimet vendase.

Këtë javë, një ministër i kabinetit zbuloi se Zimbabve duhet të importojë rreth 1.1 milion ton drithë për t’u kujdesur për njerëzit deri në mars të vitit të ardhshëm.

Në prill, presidenti Emmerson Mnangagwa shpalli një gjendje katastrofe, duke thënë se vendit i duhen mbi dy miliardë dollarë amerikanë për t’iu përgjigjur thatësirës.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb