Ndërsa hetuesit po kërkojnë ende shkakun e zjarrit që dogji katedralen me famë botërore Notre Dame në Paris, dy tabloidë serbë pohojnë se e njohin shkakun e zjarrit në kishën gotike të shekullit të 12-të: Një flamur fluturues kosovar.

Tabloidët “Alo” dhe “Informer” raportuan në faqet e tyre të internetit më 15 prill duke thënë se zjarri tragjik ishte “ndëshkimi i Zotit” për fluturimin e flamurit kosovar së bashku me disa të tjerë gjatë një ceremonie në nëntor në katedrale për të shënuar 100 vjetorin e fundit të Luftës së Parë Botërore.

Notre Dame shfaqi flamurin e “shtetit të rremë” të Kosovës dhe për këtë arsye “tani po shkatërrohet nga një zjarr shkatërrimtar”, shkruhej në faqen e internetit të gazetës “Informer”, duke treguar një foto me tym që dilte nga katedralja së bashku me një fotografi të hollit me disa flamuj, përfshirë Kosovën.

77e9d786 0bdd 49a9 9d12 05a79f1de3d4 W1597 N R0 St
77e9d786 0bdd 49a9 9d12 05a79f1de3d4 W1597 N R0 St

Faqja e internetit e Informatorit më vonë e tërhoqi lajmin pa dhënë shpjegime.

Faqja e internetit në “Alo” shtoi se shfaqja e flamurit vitin e kaluar në Notre Dame ishte si “pështyrë për viktimat serbe” nga lufta brutale në Kosovë gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë në vitet 1990 – kështu që zjarri ishte ndëshkimi për vendosjen e flamurit të Kosovës.

“Alo” më vonë e tërhoqi lajmin. Në kohën e zhurmës rreth vendosjes së flamurit, zyrtarët në Notre Dame thanë se zgjedhja e flamujve që u vendosën në ceremoni u bazua në një listë të zyrtarëve të ftuar të hartuar nga qeveria franceze.

(m.a/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb