AUSTRALI

Pas njerëzve, tashmë edhe shpendët janë kontribues në pëhapjen e zjarreve që kanë çuar në 24 viktima prej shtatorit të 2019.

Mediat e huaja raportojnë se janë disa lloje shpendëshsi ‘Whistling Kite’, ‘Black Kite’ apo Falkoi kaf të cilët shpërndajnë copa druri me zjarr ose të tjera në zona të paprekura nga zjarret.

Kjo nuk është hipotezë por e provuar me pamje filmike të cilat sjellin edhe mediat botërore.

Por këto shpendë ‘zjarrvënës’ e kanë përdorin zjarrin edhe më parë për të sulmuar gjahun e tyre në savanë.

Tashmë pas 180 të arrestuar si përgjegjës në Australinë jugore duket se dhe shpendët janë tashmë përgjegjës për viktimat.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb