Moska deklaron se ka “zmbrapsur një ofensivë në shkallë të gjerë” nga forcat ukrainase në Donetsk, të aneksuar nga Rusia, ndërkohë që luftimet u intensifikuan përgjatë kufirit.

Kievi ka përgatitur një “kundërofensivë të madhe” prej muajsh, duke shpresuar të rikuperojë territorin e humbur që nga ajo kohë. Rusia nisi operacionin e saj ushtarak në shkurt 2022.

Ushtria e Kievit tha kohët e fundit se nuk do të kishte njoftim për fillimin e manovrave. Ministria ruse e Mbrojtjes raportoi se dje, në jug të Donjeckut, “Armiku ka nisur një ofensivë në shkallë të gjerë në pesë sektorë.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: