Zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelenska, është takuar me Liz Truss, kryeministren e sapoemëruar të Mbretërisë së Bashkuar, në Nju Jork, ku kanë mbërritur për të marrë pjesë në Sesionin e 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Deklarata përkatëse është bërë nga Zonja e Parë e Ukrainës Olena Zelenska në Telegram.

Sipas Zonjës së Parë të Ukrainës, Truss e siguroi atë se ajo do të ishte shoqja më e madhe e Ukrainës dhe Mbretëria e Bashkuar nuk do të ndalet derisa Ukraina të fitojë, dhe Putini të dështojë dhe të pësojë një disfatë strategjike në Ukrainë.

Në emër të popullit ukrainas, Zelenska shprehu mirënjohjen për Mbretërinë e Bashkuar për mbështetjen e saj parimore dhe pa kompromis të ofruar gjatë këtyre muajve të luftës së Ukrainës kundër agresorit rus.

“Ne kemi biseduar për nevojën që të vazhdojmë të ndihmojmë Ukrainën, përkatësisht me armë. Së bashku me Ministrin e Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba dhe Përfaqësuesin e Përhershëm të Ukrainës në Kombet e Bashkuara Sergiy Kyslytsya, diskutuam me Kryeministren e Mbretërisë së Bashkuar pasojat e tmerrshme të pushtimit rus: dëbimi me forcë i fëmijëve ukrainas, kampet e tmerrshme të filtrimit, krime kundër njerëzimit të kryera nga rusët, të cilat nuk mund të justifikohen. Kjo është një shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar humanitar dhe një krim lufte”, vuri në dukje Zelenska.

Sipas saj, autoritetet ukrainase tashmë po mendojnë për rindërtimin e vendit. Prandaj, Zonja e Parë e Ukrainës bëri thirrje për të kontribuar në Planin e Rimëkëmbjes së Shpejtë dhe për të promovuar rindërtimin e Ukrainës.

“Unë besoj se qëndrimi parimor i Mbretërisë së Bashkuar dhe zonjës Liz Truss do të na ndihmojë të ndalojmë gjenocidin dhe të ndëshkojmë shkelësit,” shtoi Zelenska.

Sesioni i 77-të i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së u hap në New York më 20 shtator 2022.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb