Politikanët nacionalistë, euroskeptikë në mbarë Evropën e kanë përshëndetur triumfin e Giorgia Melonit si një përparim në betejat e tyre me Brukselin, edhe pse kryeministrja në pritje e Romës përballet me probleme nga aleati i saj Matteo Salvini.

Pasi bëri fushatë me sloganin “Zot, atdhe dhe familje”, Meloni shënoi një shumicë në zgjedhjet e së dielës ndërsa me një reagim në rrjete sociale tha: “Ne do t’i bëjmë italianët edhe një herë krenarë që janë italianë”.

Duke reaguar ndaj fitores së saj, Viktor Orban, kryeministri hungarez shkruan: “Urime, një fitore e merituar”.

Një tjetër antagonist i BE-së, Santiago Abascal, udhëheqës i partisë nacionaliste spanjolle Vox, shkroi: “Giorgia Meloni ka treguar rrugën për një Evropë krenare, të lirë të kombeve sovrane.”

Marine Le Pen, kryetarja e partisë së Rally Kombëtare të Francës, përgëzoi Melonin për rezistencën ndaj “kërcënimeve të një Bashkimi Evropian antidemokratik dhe arrogant duke marrë këtë fitore të madhe”.

Nga ana e tij zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha: “Ne jemi të gatshëm të mirëpresim çdo forcë politike që është në gjendje të shkojë përtej rrjedhës kryesore, e cila është e mbushur me urrejtje për vendin tonë.”

Jo të gjithë ishin të kënaqur me ngritjen e shpejtë të Melonit, partia e të cilit Vëllezërit e Italisë i ka rrënjët në partinë fashiste MSI të pasluftës të Italisë.

Në Romë, nëna e Melonit, Anna Paratore, doli në mbrojtje të vajzës së saj, duke u shprehur se pretendimet për një kthim të fashizmin në Itali ishin të pakuptimta.

Pak më shumë se 26 për qind e votuesve italianë ranë dakord me nënën e Melonit duke votuar për vajzën e saj, ndërsa mbështetësit e Salvinit dhe Berlusconit e çuan pjesën totale të votave të koalicionit në 44 për qind, duke u siguruar atyre shumicë komode në të dyja dhomat e parlamentit.

Ndërsa Salvini mund të ketë qenë në biletën fituese, ai pa mbështetjen e tij në rënie në 9 për qind.

Kulmi i tij i vitit 2019 ishte si ministër i Brendshëm në një koalicion me Pesë Yjet, kur ai bllokoi anijet e shpëtimit të emigrantëve të hynin në Itali dhe mori 34 për qind të votave në zgjedhjet evropiane.

Që atëherë, roli i Salvinit është zbehur, ndërsa Meloni është shpërblyer nga votuesit për qëndrimin larg koalicioneve komplekse që kanë mbështetur qeveritë e fundit italiane.

Ajo fitoi mbi mijëra mbështetës të Salvinit, duke marrë dy herë më shumë vota në rajonin verilindor të Venetos që ai e konsideronte zemrën e tij.

Ndërsa u shtuan spekulimet se Salvini do të tërhiqej si lider i Ligës, ai përjashtoi dorëheqjen, duke pretenduar se do të bashkohej me Melonin “për një kohë të gjatë” dhe do të ishte “protagonist” në qeverinë e re.

Të dielën, partia Forza Italia e Silvio Berlusconit mori 8 për qind të votave, duke treguar fuqinë e jashtëzakonshme të qëndrimit të manjatit të medias, tani 85 vjeç, i cili u zgjodh për herë të parë kryeministër 28 vjet më parë.

Ai u zgjodh në senat, ndërsa e dashura e tij Marta Fascina, 32 vjeçe, fitoi rizgjedhjen si deputete në dhomën e ulët.

Koalicioni i krahut të djathtë ia detyroi shumë suksesin e tij kombinimit të forcave në 37 për qind të zonave të zgjedhura në fillim pas postit, ku ata paraqitën kandidatë të unifikuar që patën konkurrencën nga Pesë Yjet dhe Partia Demokratike e qendrës së majtë, të cilët zgjodhi të mos ishte aleat dhe paraqiti kandidatë të veçantë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb