Sulmet ajrore të regjimit të Asadit dhe të forcave ruse ndaj popullatës civile në Idlib përbëjnë krime lufte, tha sot Komisioni Hetimor i OKB-së për Sirinë në një raport.

“Duke përshkallëzuar në mënyrë dramatike fushatën e tyre ushtarake për të marrë Idlibin dhe pjesë të periferisë së Palestinës, forcat e qeverisë siriane së bashku me Forcat Hapësinore Ajrore kanë kryer sulme ajrore dhe tokësore, të cilat shkatërruan infrastrukturën civile, shkatërruan qytetet dhe fshatrat dhe morën jetën e qindra grave, burrave dhe fëmijëve sirianë”, tha Komisioni.

Komisioni theksoi se popullata siriane ka duruar vuajtje të paimagjinueshme gjatë fushatës ushtarake të fundit të vitit 2019 nga forcat e regjimit Asad për të rimarrë zonat e fundit të mbetura nën kontrollin e grupeve të armatosura të opozitës.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb