Zvicra ka vendosur regjimin e karantinës për qytetarët që vijnë nga jashtë shtetit të tyre. Pikërisht autoritetet shëndetësore zviceriane kanë bërë një listë me vendet me risk të lartë të COVID-19.

Tashmë për të hyrë në Zvicër nuk mjafton testi negative i COVID-19, por duhet një karantinë 10- ditore, dhe duhet njoftuar brenda 2 ditësh mbërritja në kantonin përkatës, ose në të kundërt karantina do të jetë e plotë 2 javore.

Në rast se personat në fjalë nuk karantinohen atëhere gjoba do të jetë 10 mijë franga. Mes vendeve për të cialt bëhet fjalë është dhe Shqipëria, që do të thotë se nga data 20 gusht kur hyn në fuqi edhe regjimi i ri.

Ka dhe një kusht tjetër në këtë karantinë, ajo nuk përfshin pasagjerët që kanë kaluar tranzit në vendet e publikuara në listë dhe nuk kanë qëndruar më shumë se 24 orë në vendet e riskuara, por nëse kanë qenë në 14 ditët e fundit në një nga vendet të cilat Zvicra i quan me risk të lartë të koronavirusit, atëhere qytetarët shkojnë në karantinë.

 

LISTA

 • Shqipëria
 • Andorra
 • Argjentina
 • Armenia
 • Aruba
 • Bahamas
 • Bahrein
 • Belgjika
 • Belize
 • Bolivia
 • Bosnja dhe Herzegovina
 • Brazil
 • Kape Verde
 • Kili
 • Kolumbia
 • Kosta Rika
 • Republika Domenikane
 • Ekuador
 • El Salvador
 • Esvatini
 • Ishujt Faroe
 • Gjibraltar
 • Guam
 • Guatemala
 • Honduras
 • India
 • Irak
 • Izrael
 • Kazakistan
 • Kirgizstan
 • Kosova
 • Kuvait
 • Luksemburg
 • Maldives
 • Malta
 • Meksika
 • Moldavia
 • Monako
 • Mal i Zi
 • Namibia
 • Maqedoni e Veriut
 • Palestina
 • Oman
 • Panama
 • Peru
 • Katar
 • Rumania
 • Sint Maarten
 • Afrika e Jugut
 • Surinam
 • Ishujt ”Turks dhe Caicos”
 • SHBA (përfshirë Puerto Riko dhe ishujt virxhinia amerikane)

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb