Zyrtarë të lartë të NATO-s janë shprehur se presidenti Vladimir Putin nuk i ka arritur qëllimet tij ushtarake në Ukrainë.

Megjithatë theksuan se forcat ruse kishin ende kapacitetin për të bërë shumë dëme në Ukrainë.

Zyrtarët e mbrojtjes ndër të tjera shtuan se forcat ruse kishin arritur përfitim në rajonet Donetsk dhe Luhansk dhe se ende nuk kishin arritur të rrethonin Kievin, shkruan BBC.

Ata gjithashtu besojnë se plani ushtarak i Rusisë kishte përfshinte marrjen e të gjithë bregut të Detit të Zi të Ukrainës, deri në Moldavi, ndërsa vlerësuar se forca të Rusisë po përballen me mungesë të karburantit dhe ushqimit.

Një zyrtar tjetër shtoi se rezervat ushtarake të Rusisë nuk ishin një armë sekrete, duke shtuar: “Thirrja e forcave rezervë ishte edhe gërvishtje e fundit të fuçisë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: