Raketat ruse kanë një shkallë të dështimit prej 60 për qind, kanë thënë disa zyrtarë amerikanë për agjencinë e lajmeve, Reuters.

Këto dështime mund të jenë shkaktuar nga pamundësia për nisje të raketave e deri të dështimi për të shpërthyer në shënjestër. Shkalla e dështimit e cila nuk është verifikuar diku, mund të sqarojë përpjekjet e Rusisë për të mbajtur momentumin në pushtimin njëmujor të Ukrainës.

Sipas Shteteve të Bashkuara, Rusia ka nisur të paktën 1,100 raketa prej shpërthimit të luftës. Autoritetet amerikane nuk kanë treguar sa prej tyre kanë goditur shënjestrat dhe nëse kanë shpërthyer.

Rusia nuk është përgjigjur në kërkesën e Reutersit për të komentuar këto pretendime.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: