Kryeqyteti saudit Riad të premten ishte dëshmitar i takimeve të OKB-së, SHBA-së, Jemenit dhe zyrtarëve sauditë për zgjatjen e armëpushimit në Jemen.

Bisedimet u zhvilluan në takime të veçanta ku morën pjesë i dërguari i posaçëm i SHBA në Jemen , Tim Lenderking , koordinatori i OKB-së David Gressly , ministri i Financave i Jemenit Salem Saleh bin Brik dhe ambasadori saudit në Jemen, Mohammad Al-Jabir.

Të dielën, Departamenti Amerikan i Shtetit tha se Lenderking filloi një turne të paralajmëruar që përfshin vizita në Oman dhe Arabinë Saudite për të mbështetur paqen në Jemen .

Departamenti Amerikan i Shtetit për Çështjet e Lindjes së Afërt tha në Twitter se bisedimet e Lenderking përfshijnë gjithashtu diskutimin e përpjekjeve për krizën e cisternës FSO Safer.

FSO Safer është një njësi magazinimi dhe shkarkimi lundrues i vendosur në brigjet perëndimore të Jemenit, 60 kilometra (37 milje) në veri të portit Al-Hudaydah, dhe përdoret për ruajtjen dhe eksportimin e naftës që vjen nga fushat e naftës në qendrën e pasur me naftë, provinca e Maribit.

Në nëntor, koordinatori i OKB-së Gressly tha se shkarkimi i cisternës lundruese të naftës Safer do të fillojë në fillim të vitit të ardhshëm.

Tani nën kontrollin e rebelëve Houthi të Jemenit, cisterna, e cila përmban më shumë se 1.1 milion fuçi naftë, nuk i është nënshtruar asnjë mirëmbajtjeje që nga viti 2015, duke shkaktuar gërryerjen e trupit të saj.

Jemeni është shkatërruar nga më shumë se tetë vjet luftë që kur rebelët Houthi të lidhur me Iranin pushtuan pjesën më të madhe të vendit në vitin 2014, duke përfshirë kryeqytetin Sanaa.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb