Zyra presidenciale e vendit tha se forcat ruse shënjestruan qytete dhe fshatra në Ukrainën juglindore, ku shumica e viktimave civile ndodhën në provincën Donetsk, ku Rusia rriti ofensivën e saj ditët e fundit.

Guvernatori Pavlo Kyrylenko tha në një postim në Telegram se dy persona vdiqën në qytetin Avdiivka, i cili ndodhet në qendër të provincës, dhe qytetet Donetsk të Sloviansk, Krasnohorivka dhe Kurakhove raportuan secila nga një civil të vrarë.

“Çdo krim do të dënohet”, ka shkruar ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb