Rreth dy të tretat e trupave ruse që ishin të përqendruara rreth kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, janë larguar nga zona, u tha gazetarëve të hënën një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

Trupat që janë larguar nga zona përreth Kievit janë “duke shkuar drejt veriut” dhe “konsolidohen në Bjellorusi”, tha zyrtari.

“Ajo që ne vazhdojmë të besojmë është se ata do të riparohen, do të furnizohen, ndoshta edhe do të përforcohen me fuqi punëtore shtesë, dhe më pas do të kthehen në Ukrainë për të vazhduar luftimin diku tjetër”, shtoi zyrtari.

“Vlerësimi” i SHBA-së është se këto trupa do të “vendosen në zonën lindore të vendit, në rajonin e Donbasit”, për të luftuar atje, tha zyrtari.

“Vlerësimi ynë më i mirë, dhe është vetëm një vlerësim, është se ato do të vendosen në pjesën lindore të vendit në rajonin e Donbasit, por ky është vetëm një vlerësim”, tha zyrtari.

Një “luftë e ashpër” vazhdon për Mariupolin, por “nuk ka indikacione se rusët kanë bërë ndonjë përparim” në marrjen e qytetit, tha zyrtari.

Forcat ruse tani janë “shumë më tepër në një pozicion mbrojtës” rreth Khersonit, tha zyrtari.

“Ne vlerësojmë se në zonën e Khersonit, siç kemi folur ditët e fundit, rusët janë kapur disi mes Khersonit dhe Mykolaiv. Tani vlerësojmë se ata janë zhvendosur shumë më tepër në një pozicion mbrojtës rreth Khersonit”, shtoi zyrtari.

Forcat ruse janë “ende duke kryer rreth më shumë se 200 fluturime në ditë” dhe “shumica e sulmeve të tyre ajrore janë të fokusuara në zonën e Izyum”, tha zyrtari.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb