Të paktën dy persona janë vrarë pas një sulmi raketor rus në rajonin jugor të Zaporizhzhia, ka thënë një zyrtar i lartë.

Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i zyrës presidenciale, tha se një foshnjë një vjeçare ishte në mesin e të vrarëve pasi raketat u përplasën me ndërtesa të hënën dhe shkatërruan disa shtëpi.

Ai shtoi se shërbimet e urgjencës dhe një ambulancë tashmë po punon në vendngjarje.

Një zyrtar i qytetit tha se ndërtesat ishin goditur në periferi të qytetit të Zaporizhzhia dhe disa raketa ruse ishin rrëzuar.

Guvernatori i rajonit të Kievit tha se mbrojtja ajrore po funksiononte në rajon dhe u tha banorëve të qëndronin në strehimore.

Një ofrues i energjisë tha se energjia ishte ndërprerë në rajonin verior të Sumy në sulmet e fundit raketore.

Më herët, u raportua se Ukraina tha se Rusia kishte lëshuar një breshëri të re raketash, pasi alarmet ajrore u vendosën në shumë pjesë të vendit.

Sulmet ruse në objektet energjetike të Ukrainës në javët e fundit kanë shkaktuar ndërprerje të energjisë në të gjithë vendin, duke lënë miliona banorë pa energji elektrike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: