Federata e Futbollit të Gjermanisë konfirmoi zyrtarisht atë që ishte e qartë që nga e marta: Julian Nagelsmann është trajneri i ri i kombëtares. 36-vjeçari do të drejtojë kombëtaren gjermane në Kampionatin Evropian 2024.

“Ne kemi një Kampionat Evropian në vendin tonë. Kjo është diçka e veçantë – diçka që ndodh çdo disa dekada. Unë i nënshtroj çdo gjë faktit të të pasurit një turne të madh në një vend të madh. Unë jam shumë i etur për të përballuar këtë sfidë. Ne do të jemi një grup i ngushtë vitin e ardhshëm”, – tha Nagelsmann.

Nagelsmann vjen si transferim i lirë nga FC Bayern, ku ai kishte ende një kontratë deri në vitin 2026. Kjo u shpërbë. Nagelsmann tani do të marrë një kontratë dhjetë mujore deri në fund të Kampionatit Evropian (14 qershor deri më 14 korrik) dhe do të drejtojë pancerat për herë të parë në udhëtimin ndërkombëtar në SHBA nga 9 deri më 18 tetor.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb