Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

PRISHTINE- Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka uruar Shqipërinë për rekomandimin pozitiv për çeljen e negociatave me BE. Përmes një statusi në ‘Facebook’, Thaçi përgëzoi Metën, Ramën dhe gjithë shqiptarët. “Për këtë të arritur i përgëzoj qytetarët e Shqipërisë, presidentin Ilir Meta dhe kryeministrin Edi Rama, për reformat dhe...

Kosova është Republikë parlamentare dhe pushtetet janë të ndara sipas Kushtetutës së vendit, por përzierja e kompetencave ekzekutive dhe rivaliteti i pushteteve tashmë janë bërë dukuri në vend dhe ato po deformojnë strukturën e sistemit politik, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në vend. Imer Mushkolaj, analist i çështjeve politike,...

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur një konferencë për media në lidhje me zvarritjen e procesit të emërimit të anëtarëve të Komisionit Qendror Zgjedhor. Anëtari i Kryesisë dhe deputeti Sami Kurteshi tha se presidenti Thaçi tenton në çdo mundësi ta privatizojë secilin institucion të vendit. “Kjo është ikje nga detyrimet me...

PRISHTINE- Deputeti i Nismës Socialdemokrate, Milaim Zeka, pretendon se i di emrat e personave përgjegjës për arrestimin dhe ekstradimin në Turqi të gjashtë shtetasve turq, që punonin në Kosovë. Përmes një postimi në ‘Facebook’, Zeka bëri përgjegjës kryesor presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe pesë zyrtarë të tjerë të...

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i ka uruar gjithë shqiptarët e Maqedonisë për miratimin e Ligjit për Gjuhët, i cili vlerësohet si hap shumë i rëndësishëm përpara drejt së ardhmes euroatlantike. Thaçi theksoi se miratimi i këtij ligji është një vullnet i mirë edhe për bashkëjetesë,duke respektuar diversitetin kulturor...

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, pas takimit me Kancelaren Angela Merkel dje në Berlin, u është përgjigjur mediave serbe edhe rreth çështjes së bisedimeve për ndarjen e Kosovës. Ai ka thënë nuk mund të japë informacione lidhur me atë se a po komunikon nëpërmjet kanaleve jozyrtare me Thaçin për...