Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |
FLASH

Nga: Kimete BERISHA LDK gjithmonë e para kur bëhet fjalë të deklarohet kundër luftës, kundër protestave, kundër bashkimit kombëtar, dhe së fundmi kundër idesë së Edi Ramës që Kosova dhe Shqipëria në të ardhmen ta kenë një President. Thirrne urgjent edhe Interpolin, qysh e keni zanat, ta hetojnë prapavijën...

Nga: Monika STAFA Për mendjendriturit e globit, ky vazhdon të jetë një ritual takimesh i stinës së dimrit. Pikërisht atëherë kur gjindja pas fundvitit ende fle dhe moti i kontinentit nuk është aspak i mirëpritur, mendjet e mëdha që hartojnë strategjitë e politikave të botës zbresin në një qytet...

Nga: Rea SHUNDI Shoqëria mbahet në këmbë në bazë të parimit të reciprocitetit. Në mes qëndrojnë ligjet, rregullatorë të këtyre shkëmbimeve. Pa to, nuk ka rregull, nuk ka disiplinë dhe askush në fund nuk e di ku qëndron dhe çfarë duhet të bëjë. Më një fjalë, ligji dhe vendosësi...

Nga: Alma NIKOLLI Personalisht nuk më pëlqejnë festat kolektive në Tiranë. Edhe pse mendoj se është e vështirë të festosh bashkë me një qytet të tërë, por më tepër ngaqë nuk më pëlqejnë degët e thyera të mimozave pas festave thuajse pranverore apo pranverore. Mbushem me negativitet, kur shoh...

Nga: Sorina KOTI 27 vjet rënie komunizmi dhe Shqipëria ende nuk e ka gjetur rrugën e saj të demokracisë dhe lirisë së tregut. Shqipëria ende ka mbi kokë mentalitetin e qeverisjes diktatoriale, ku imponimi dhe sundimi janë kryefjala e qeverisjes. Pas kaq shumë reformash të nisura, të konsultuara dhe...

Nga: Elona AGOLLI Mendime për një shkrim Me një titull manipulativ, “Lëreni Dritëronë të pushojë” , botuar ditën e sotme , autori Ndue Dedaj i afrohet lexuesit si shenjtor . Ditët që shkrimtari u nda nga jeta , një vit më parë, titull i tillë vihej re nëpër faqe...

Nga: Artan FUGA Çfarë drame, mungesa e dramave! Unë e kuptoj varfërinë, por si nuk pashë një film shqiptar për varfërinë. Unë e kuptoj drogën, por si nuk pashë një dramë shqiptare me tematikë tragjike nga droga. Unë e kuptoj emigrimin, por si nuk pashë një poezi të fuqishme...

Nga: Antonella Boralevi Nuk jap mësim në Universitetin Yale, nuk jam shpallur në vitin 2007 si “një nga mendjet më brilante të vitit” nga revista ‘Popular science’, madje nuk e kam dëgjuar asnjëherë emrin e revistës por nuk i duroj dot më këto historitë e mërzitshme të “Lumturisë”, shkruhet...

Nga: Marin MEMA I nderuar zoti President i Republikës Greke Prokopis Pavlopulos ju kërkuat sërisht me tone aspak diplomatike që shqiptarët të mbyllin gojën, por kjo nuk ka për të ndodhur !! Ne nuk kemi kërkuar dhe nuk do të kërkojmë asgjë që nuk na takon !! Historinë nuk...

Nga: Denis DYRNJAJA Kur në Itali mafia vrau gjykatësit Falcone e Borsellino populli doli në rrugë e sheshe vetë kundër mafies dhe politikës në tërësi pa i organizuar ndonjë parti. Dhe nga ai moment gjërat nisën të ndryshojnë sepse ishte revoltë e vërtetë, jo revoltë me autobusë të opozitës...

Nga: Artan FUGA Ajo ishte një nga personazhet më të rëndësishme të rrugëve të Tiranës. Padyshim nga të vetmet personazhe që si femër, a mashkull, nuk bën propagandë për veten e vet, nuk bëhet e njohur duke paguar, a duke u prishur mendjen popullit me propagandë zyrtare, krejt idiote,...

Nga: Spartak NGJELA Pardje u vra nga xhelozia një vajzë e bukur. Arielën e vranë për xhelozi në një lidhje të pakonsumuar – Frojdi na ka thënë që xhelozia është urrejtje dhe asfare dashuri. Po, imagjino kur xhelozia është për pushtimin e një gruaje. Mesjetë e egër… dhe çmenduri,...

Nga: Artan FUGA Pija kafe me dikë sot dhe më foli për traditat luftarake të famijes së tij: Stërgjyshi – aga në ushtrinë osmane Gjyshi – kaporal në ushtrinë e Musolinit Babai – përgjegjës magazine në ushtrinë e kuqe shqiptare në Vaqar. Djali – polic në Kanada. Cfarë larmie...

Nga: Jeta Dedja Nëse për ty është fundi i botës kur të refuzon një vajzë, pse duhet ti japësh fundin dhe asaj? Ti nuk e pranove dot një Jo, a thua se e kishe për herë të parë? Të gjithëve u ndodh të paktën një herë në jetë të marrin një...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.