Astronomët kanë zbuluar shpërthimin më të madh kozmik të dëshmuar ndonjëherë.

Shpërthimi është mbi 10 herë më i ndritshëm se çdo supernova e njohur dhe tre herë më i ndritshëm se ngjarja më e ndritshme e ndërprerjes së baticës, ku një yll bie në një vrimë të zezë supermasive.

Shpërthimi, i njohur si AT2021lwx, aktualisht ka zgjatur më shumë se tre vjet, krahasuar me shumicën e supernovave të cilat janë dukshëm të ndritshme vetëm për disa muaj.

Sipas studimit, ajo ndodhi gati tetë miliardë vite dritë larg, kur universi ishte rreth gjashtë miliardë vjet i vjetër dhe ende po zbulohet nga një rrjet teleskopësh.

Astronomët, të udhëhequr nga Universiteti i Southampton, besojnë se shpërthimi është rezultat i një reje të madhe gazi, ndoshta mijëra herë më e madhe se dielli ynë, që është ndërprerë në mënyrë të fuqishme nga një vrimë e zezë supermasive.

Fragmente të resë do të gëlltiten, duke dërguar valë tronditëse përmes mbetjeve të saj, si dhe në një “unazë” e madhe me pluhur që rrethon vrimën e zezë.

“Ngjarje të tilla janë shumë të rralla dhe asgjë në këtë shkallë nuk është parë më parë”, thanë studiuesit.

Vitin e kaluar, astronomët dëshmuan shpërthimin më të ndritshëm të regjistruar ndonjëherë, një shpërthim të rrezeve gama të njohur si GRB 221009A.

Edhe pse kjo ishte më e ndritshme se AT2021lwx, ajo zgjati vetëm për një pjesë të kohës, që do të thotë se energjia e përgjithshme e lëshuar nga shpërthimi AT2021lwx ishte shumë më e madhe.

AT2021lwx u zbulua për herë të parë në vitin 2020 nga objekti kalimtar Zwicky në Kaliforni, dhe më pas u kap nga Sistemi i Paralajmërimit të Fundit të Asteroidit (ATLAS) me qëndër në Hawaii.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb