Për vite me radhë, unë kam pyetur disa nga njerëzit më të zgjuar në udhëtime për atë që kanë në radarët e tyre për vitet e ardhshme. Këta super-agjentë e dinë se për çfarë po flasin, duke mbajtur veshët mbi interesat e klientëve të tyre, sytë e tyre në aventurat e tyre në çdo cep të botës dhe gishtat e tyre në pulsin e industrisë.

Por këtë vit të pasigurt, teksa po hyja në të, diçka m’u duk: Cili është nxitimi i madh? Këto vende nuk do të avullohen. Nëse tani nuk ka kuptim, do të ketë një kohë në vitet e ardhshme kur do të ketë më shumë kuptim se kurrë.

Kam përgjuar disa nga njerëzit me të cilët kontrolloj çdo vit. Tom Marchant, bashkëthemelues i kompanisë luksoze të udhëtimeve Black Tomato . Jennine Cohen është një këshilltare me kompaninë e sapo riemërtuar të udhëtimeve të aventurës Uncharted dhe bashkëthemeluese e Women Travel Leaders. Dhe Andrea Ross është një trajner udhëtimi në Kaanect të sapoformuar , i cili i ndihmon njerëzit të udhëtojnë më me vetëdije. Ja çfarë ka (alfabetikisht) në radarin e tyre.

Bend, Oregon
“Bend është në Oregon, në shumë mënyra, siç është Aspeni për Koloradon,” thotë Marchant: “Me taka të mira, të mbushura me restorante dhe dyqane të gjalla, të mbështjellë nga një mekë e vërtetë në natyrë dhe të mbështetur nga një komunitet i talentuar artistik. Kjo enklavë e qetë, nën radar, është plot karakter dhe mikpritës i një grupi të qëndrueshëm të aktiviteteve sezonale, nga festivalet te koncertet, garat me biçikletë deri te holli i birrës. Por është bota natyrore ajo që tërheq me të vërtetë peshkimi me miza, çiklizmi në mal, ecja, ngjitja në shkëmb dhe madje edhe eksplorimi i tubave të llavës për të mësuar më shumë rreth asaj që e bën tokën e zonës kaq unike.” Udhëtimi i ri i Black Tomato kombinon Bend dhe Luginën Willamette, me ekspedita në shpellë me tub lavë dhe turne me helikopter.

Kamboxhia dhe Tajlanda
“Ndërsa Tajlanda u hap zyrtarisht nëntorin, ne shohim fillimin e vitit 2022 si kohën më të mirë për të vizituar”, deklaron Ross, i cili ishte i vendosur në Kamboxhia për shumë vite. “Deri atëherë ata do të jenë vërtet të hapura me shërbime të disponueshme, por turmat nuk do të jenë kthyer në masë. Kamboxhia po hapet gjithashtu këtë muaj dhe ideja për të parë Angkor Wat pa turma është e mahnitshme. Unë do të them, ne gjithashtu duam të kthejmë udhëtarët në Azinë Juglindore për të ndihmuar shoferët, udhëzuesit dhe komunitetet në terren. Mezi presim të kthejmë udhëtarët, si për të shijuar këto vende pa turma, por edhe për të qenë një pjesë pozitive e ringritjes dhe rimëkëmbjes së tyre!”

Cashel, County Tipperary, Irlandë
“Viti i ardhshëm shënon 100-vjetorin e nënshkrimit të Kushtetutës irlandeze, dhe së bashku me të, “po mbërrijnë një valë e re përvojash dhe shërbimesh të larta”, vëren Marchant. “Shkëmbi i Cashel, një nga monumentet më spektakolare dhe më ikonike në Irlandë, është një pamje për t’u parë. Ndërsa vendi ka qenë prej kohësh një apel për turistët, rrallëherë ishte më shumë se një udhëtim ditor si pjesë e një itinerari më të madh. Por me të vërtetë ka shumë më tepër për të parë dhe ky rajon është i mbushur me karakter, nga artizanët vendas, mullinjtë e leshit dhe distileritë në pronësi të familjes deri në një nga institucionet më të mira të stërvitjes së kuajve në botë. Ngrohtësia dhe autenticiteti rrezatojnë nga çdo cep, dhe me një hotel të ri emocionues Relais & Chateauxduke u hapur në pranverën e vitit 2022, nuk ka kohë më të mirë për të vizituar këtë pjesë vërtet të mrekullueshme të Irlandës.”

Kosta Rika
“E konsideruar si e qëndrueshme dhe e sigurt, Kosta Rika u rikthye shpejt nga pandemia dhe vazhdoi të zhvillohet në mënyrë të qëndrueshme vitin e kaluar në segmentet e luksit dhe aventurës,” shpjegon Cohen. “Six Senses, One & Only dhe Nihi i ri janë gati të hapen në Guanacaste, ashtu si edhe markat më luksoze të hoteleve globale. Udhëtarët po vërshojnë në këtë ‘zonë blu’, e cila gjithashtu njihet si një nga vendet më të lumtura në botë, për të shijuar mikroklimat, vullkanet, jetën e egër dhe plazhet e saj. Por ka ende vende për të parë shijen autentike lokale të Kosta Rikës që e vendos atë në hartën e një prej destinacioneve më të larmishme biologjike në botë dhe në radhë të parë lider në udhëtimet e qëndrueshme. Një mënyrë e re e shkëlqyeshme për të hyrë në jetën e egër të pabesueshme të Kosta Rikës është përmes shtëpizave të reja Boena Wilderness e cila është tërësisht nën pronësinë e Kosta Rikës.

Galápagos, Ekuador
“Pas një viti mbylljeje, Galapagos më në fund është hapur dhe kafshët e egra detare dhe tokësore janë më pjellore se kurrë!” shpall Cohen “Një nga peizazhet detare më mbresëlënëse në botë u bë edhe më i mirë. Presidenti i Ekuadorit madje njoftoi së fundmi në Samitin COP26 në Glasgow zgjerimin e Rezervës Detare të Galapagos me 60,000 kilometra katrorë, që është një hap shumë i rëndësishëm për mbrojtjen e specieve detare të rrezikuara. Uncharted punon me një sërë jahtesh që mbështesin përpjekjet dhe iniciativat e ruajtjes, më emocionuese është Aqua Mare, jahti i parë luksoz i vogël i vogël në Galapagos, me një gjurmë të vogël karboni dhe një udhëzues të shkëlqyeshëm për raportin e mysafirëve.

Grenada
“Ne e kemi admiruar prej kohësh ishullin e mrekullueshëm të Karaibeve të Grenadës për tërheqjen e tij nën radar, me brigje pluhur dhe stimulim ndijor pas mbërritjes, ku ajri i ëmbël mban erë kripë deti, arrëmyshk dhe topuz,” thotë Marchant. “Por tani më shumë se kurrë, popullariteti masiv i Karaibeve e bën Grenadën të jetë vendi “i njohur” për t’u vizituar, me shumë më tepër për të bërë sesa një “fluturim dhe rrëzim” në plazh. Milje plazhesh të pakufizuara përballen me pyjet e pasura, të virgjëra të shiut që janë të pjekur për përvoja të guximshme dhe mundësi për t’u dhuruar, me dy hapje të dukshme hotelesh luksoze, nga Six Senses dhe Kimpton , që e bëjnë këtë të nxehtë për vitet e ardhshme.

Meksika
Meksika është shumë vende në një dhe shumë më tepër sesa të ulesh në plazh,” thotë Cohen, i cili kohët e fundit u transferua në vend. “Me artizanët e rinj të lulëzuar, pazaret dhe tregjet moderne të gjallë dhe një skenë moderne të kuzhinës, është e vështirë të shikosh këtë perlë në aventura dhe udhëtime luksoze që ndodhen pikërisht në oborrin e shtëpisë sonë.” Plus, “Meksika ishte i vetmi vend në planet që i mbajti kufijtë e saj të hapur gjatë pandemisë globale. Ndërsa pjesa tjetër e botës ndaloi, Meksika lulëzoi në një mënyrë të madhe me nomadët dixhitalë ndërkombëtarë që po lëviznin dhe një valë e re artistësh dhe sipërmarrësish të rinj meksikanë që ktheheshin prapa, gjë që i solli vendit një fluks të ndikimit dhe vëmendjes së sofistikuar ndërkombëtare.” Një numër i madh hotelesh të reja emocionuese do të hapen së shpejti.

Patagonia
“Ka më shumë mënyra se kurrë për të lidhur peizazhet e gjera të Patagonisë,” vëren Cohen. “Midis Kilit dhe Argjentinës, ka një sërë projektesh të reja hotelerie të qëndrueshme nga të dy lojtarët e mëdhenj si Explora [gjithnjë në zgjerim] deri te markat më të vogla të pavarura më pak të njohura si Barranco në Kili dhe Posta de los Toldos , të cilat ju bëjnë të eksploroni zhvillimet e Patagonisë. Rajoni Azul. Dhe gjithnjë e më shumë iniciativa të reja të ruajtjes po vijnë online në vitin 2022, si Rewilding Argentina .

Ishujt Porto Riko
“Ndërsa ishulli kryesor i Porto Rikos është i mrekullueshëm (dhe një fluturim i shpejtë dhe i lirë nga Shtetet e Bashkuara), nëse doni një destinacion më të pazhvilluar, ishulli Vieques, jashtë bregut lindor të ishullit kryesor është ikja perfekte.” shpjegon Ross. “E arritshme me aeroplan të vogël ose traget, është aq e largët sa mund të jetë e lehtë për t’u arritur! Hipur me kalë përgjatë plazhit, zhytje mbi shkëmbinj nënujorë të mrekullueshëm koralorë, shëtitje me kajak nëpër gjirin më të madh biolumineshent në botë – ju merrni ndjesinë e largët të një parajse tropikale me lehtësinë e udhëtimit të brendshëm. E vizitova me fëmijët këtë tetor dhe thjesht na pëlqeu ky ishull i vogël i ëmbël.”

Transilvani, Rumani
“Transilvania është e zhytur në një histori jashtëzakonisht të pasur dhe këtë vit, Rumania mirëpret Vendin e saj të nëntë të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, peizazhin e minierave Roșia Montană. Zona ka parë një rritje kohët e fundit në interesin nga klientët dhe Rumania është në fakt vendi më i larmishëm bio-gjeografik në BE dhe një nga vendet më të mira në Evropë për të parë kafshë të egra. Mungesa e opsioneve të akomodimit luksoz e ka bërë Transilvaninë të rëndë për disa udhëtarë, por tani kjo ka ndryshuar. Bethlen Estates e sapohapur , një rezidencë stërgjyshore e gjallëruar gjallërisht, shtëpi luksoze, është vendi ku mund të qëndroni. Mendimi dhe vizioni i Gladys dhe Nikolaus Bethlen, gruaja dhe djali i të ndjerit Konti Miklos Bethlen, ata e kanë bërë jetën e tyre punën e tyre për të mbajtur gjallë lidhjet e tyre stërgjyshore dhe për të ndihmuar në ruajtjen e biodiversitetit të pabesueshëm të rëndësishëm të rajonit. Eleganca fshatare dhe niveli i lartë shërbimi dhe komoditetet e bëjnë këtë për t’u parë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb