Një zjarr në një fabrikë fishekzjarresh në Indinë qendrore ka vrarë njëmbëdhjetë persona dhe ka plagosur rreth 150 të tjerë në një seri shpërthimesh.

Videot në mediat sociale treguan tym dhe flakë që dilte nga fabrika ndërsa njerëzit iknin nga zona të frikësuar.

Shkaku i zjarrit në Harda në shtetin e Madhya Pradesh nuk ishte menjëherë i qartë, thanë zyrtarët e shtetit.

Në vendngjarje janë vendosur dhjetëra autoambulanca, ndërsa janë kërkuar edhe helikopterë të ushtrisë.

Të plagosurit janë dërguar me urgjencë në spitalin e afërt për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore.

Abdul Rayees Khan, nga stacioni lokal i policisë Harda Kotwali, tha për mediat indiane se shumë njerëz vdiqën si pasojë e shpërthimit.

“Këta janë njerëzit që vdiqën kryesisht si rezultat i një rrëmuje pas shpërthimit; ne ende nuk kemi arritur në vendin e vërtetë të shpërthimit sepse një zjarr ka shpërthyer dhe zjarrfikësit po punojnë për ta shuar atë,” tha ai.

Kryeministri indian Narendra Modi tha në një deklaratë se ishte “i shqetësuar” nga lajmi.

“Ngushëllime për të gjithë ata që kanë humbur të dashurit e tyre. Të lënduarit të shërohen sa më shpejt. Administrata lokale po ndihmon të gjithë të prekurit.”

Në Indi ka një kërkesë të madhe për fishekzjarre, të cilat përdoren në festa fetare dhe dasma.

Një shpërthim në një fabrikë fishekzjarresh në Indinë jugore korrikun e kaluar vrau tetë persona, ndërsa në vitin 2018, një zjarr i madh në një fabrikë fishekzjarresh në Nju Delhi vrau 17 punëtorë.

Një vit më parë, një shpërthim vrau 23 persona teksa po bënin fishekzjarre në një fshat në shtetin Madhya Pradesh në Indinë qendrore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb