Një libër i ri paraqet projekte në mbarë globin që ofrojnë një rrugë përpara për të ndërtuar në harmoni me natyrën. Fotot vijnë nga një “fermë zyre” në Vietnam deri te vilat e shkatërruara nga toka në xhunglën e Kosta Rikës. Si mund të ndërtojmë me natyrën?

Dizajnerët e kanë bërë këtë pyetje për 150 vitet e fundit, por shpesh pa e kuptuar kuptimin e fjalës “me”. Mendoni për planifikuesin e madh viktorian Ebenezer Howard, i cili besonte se natyra mund të kuronte sëmundjet e jetës së qytetit; ndotjen, sëmundjet dhe mbipopullimin. Në 1898, ai shpalosi vizionin e tij për një “Garden City”, ku edhe punëtori më i varfër mund të shijonte hapësirat e gjelbra, të cilat ishin dhimbshëm të padisponueshme në Londrën e tij.

Sot, variantet e “Garden City” të Howard-it kanë lulëzuar në të gjithë botën, por me një emër tjetër: periferi. Zonat periferike mund të shfaqin një pamje të gjelbërimit, por ai priret të jetë thjesht sipërfaqësor në natyrë. Karakteristika e tyre kryesore, lëndina, duhet kositur me kujdes, të pastrohet dhe të ujitet për të imituar një pronë angleze. Edhe më keq: krijimi i periferive “natyrore” shpesh shkatërroi zona të gjera të natyrës aktuale.

Pavarësisht nga qëllimet e tyre të mira, Howard dhe pasuesit e tij nuk ndërtuan me natyrën; e përdorën si mbështetëse. Të ndërtosh me natyrën do të thotë ta dëgjosh atë. Në epokën e ndryshimeve klimatike, ne nuk mund të lejojmë që thjesht të përdorim elementë të gjelbër për kënaqësinë tonë. Nëse nuk ndërtojmë me natyrën, bashkë me të do të shembim edhe veten.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb