Dymbëdhjetë persona kanë vdekur nga përmbytjet e shkaktuara nga shiu i rrëmbyeshëm në bregun lindor të Afrikës së Jugut, thanë autoritetet lokale.

Në provincën e Kepit Lindor, “numri i të vdekurve aktualisht është në shtatë,” tha një zëdhënës nga komuna e Nelson Mandela Bay.

Më shumë se 2,000 njerëz janë evakuuar nga Gjiri Nelson Mandela, veçanërisht nga shtëpitë e improvizuara në lagjet e varfëra të bashkisë.

Autoritetet lokale nisën një apel për dhurime të veshjeve, ushqimeve dhe batanijeve.

Pranë qytetit port të Durban në provincën fqinje KwaZulu-Natal, “pesë persona kanë humbur jetën fatkeqësisht në metronë eThekwini, e cila është goditur më rëndë dhe dhjetëra njerëz po trajtohen për lëndime në institucionet e kujdesit shëndetësor”, thuhet në një deklaratë.

Autoritetet provinciale shpallën gjendjen e alarmit në KwaZulu-Natal.

Durban në 2022 përjetoi përmbytjet më të këqija në historinë e Afrikës së Jugut, ku 400 njerëz u vranë nga rrëshqitjet e dheut.

Shërbimet e shpëtimit u vendosën në të dy provincat e prekura.

Imazhet e ofruara nga autoritetet tregojnë shtëpi të rrafshuara, rrugë të përmbytura dhe pemë të prera.

Disa vende pësuan ndërprerje të energjisë.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb