Një makinë goditi një turmë në një stacion tramvaji në qytetin veriperëndimor polak të Szczecin të pasdite, duke plagosur 19 persona, përfshirë gjashtë të mitur, thanë policia dhe mediat lokale.

Incidenti ndodhi në sheshin Rodla në Szczecin rreth orës 3 pasdite kur një burrë u fut me një makinë në turmë për arsye të panjohura. Burri vazhdoi të ngiste makinën përpara se të përplasej me tre automjete të tjera, njoftoi Agjencia Polake e Shtypit (PAP), duke cituar Pawel Pankau, një oficer nga selia e policisë bashkiake të Szczecin.

Shoferi, një shtetas polak 33 vjeç, tentoi të largohej pas aksidentit, por u ndalua nga policia.

Dy prej viktimave janë në gjendje të rëndë. Hetimet për ngjarjen janë duke vazhduar.

Raportet e mëparshme nga PAP thanë se 12 persona u plagosën, duke cituar burime të shërbimit zjarrfikës në Szczecin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb