Dy civilë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën gjatë bastisjeve izraelite që synonin Libanin jugperëndimor, thanë burime mjekësore dhe ushtarake libaneze.

Sipas burimeve zyrtare, ekipet e shpëtimit dhe të ambulancës të pajisura me buldozerë dhe vinça u dërguan për të hequr rrënojat e disa shtëpive që ishin në shënjestër në Majdal Zoun, Al-Mansuri dhe Khiam dhe për të transportuar të plagosurit në spitalet aty pranë.

Burime ushtarake libaneze thanë se Izraeli kreu 12 sulme ajrore në shtatë qytete dhe fshatra në Libanin jugor dhe gjuajti 35 predha në 13 qytete dhe fshatra në jug, duke shkatërruar tetë shtëpi dhe duke dëmtuar 24 të tjera.

Kufiri Liban-Izrael ka qenë dëshmitar i rritjes së tensionit që nga 8 tetori 2023, pasi grupi i armatosur libanez Hezbollah hodhi dhjetëra raketa drejt Izraelit në mbështetje të sulmit të Hamasit ndaj Izraelit një ditë më parë, duke e shtyrë Izraelin të përgjigjet duke gjuajtur me artileri të rëndë në drejtim të juglindjes.

Konfrontimet midis Hezbollahut dhe Izraelit kanë vrarë 305 persona në anën libaneze, duke përfshirë 205 anëtarë të Hezbollahut dhe 59 civilë, sipas burimeve libaneze të sigurisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb