Një motoçikletë e mbushur me eksploziv shpërtheu në qytetin veriperëndimor pakistanez të Peshawar, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur rëndë një tjetër, tha policia.

Motoçikleta mbante rreth 4 dhe 5 kilogramë  eksploziv kur shpërtheu në zonën e Bordit Bazaar të Peshawarit, tha Kashif Abbasi, mbikëqyrës i lartë i operacioneve policore në Peshawar.

Eksplozivi shpërtheu para kohe, shtoi Abbasi. Ai nuk tha se cili ishte objektivi i synuar.

Peshawar është kryeqyteti i provincës Khyber Pakhtunkhwa, i cili është një ish bastion i grupit militant taliban pakistanez, i njohur gjithashtu si TTP. Qyteti ka parë disa sulme vdekjeprurëse vitet e fundit.

Kryeministri Shehbaz Sharif bëri lutje për viktimat. “Ne jemi plotësisht të vendosur për të çrrënjosur terrorizmin,” tha ai në një deklarate nga zyra e tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb