Truqia ka festuar përvjetorin e katërt të grushtit të dështuar të shtetit.

Në 15 qershor 2016 një franksion i ushtrisë, i forcave të armatosura dhe i aviacionit ajror u përpoqën të rrezojnë qeverinë e Erdogan.

Tentativa e tyre dështoi. Bilanci ishte 251 të vdekur dhe rreth 2000 të plagosur.

Ajo ditë është kujtuar në kryeqytetin e Turqise, me 200 dronë, të cilët kanë ndriçuar natën qiellin e Stambollit.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb