Tre persona, duke përfshirë dy oficerë policie, u vranë dhe dy oficerë të tjerë u plagosën në një sulm të armatosur në rrugën për në Samborondon, një qytet në provincën bregdetare të Guayas në Ekuadorin jugperëndimor, tha Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm (FGE).

Sipas raportit të FGE, viktimat u qëlluan në afërsi të qytetit të San Gil, ku u gjetën dy automjete me armë zjarri dhe municione.

Dhuna kriminale është rimëkëmbur që nga skadimi i gjendjes së jashtëzakonshme 90-ditore me shtetrrethim, i krijuar për të ndihmuar autoritetet të trajtojnë krimin.

Pesë persona, duke përfshirë një fëmijë të mitur, u vranë në një sulm të armatosur në lagjen Cristo del Consuelo të qytetit jugperëndimor të Guayaquil më 11 prill, një nga sulmet më të dhunshme në vend.

Në fillim të 7 prillit, qeveria deklaroi se vendi është në një “konflikt të armatosur të brendshëm” dhe urdhëroi ushtrinë të marrë pjesë në operacionet kundër grupeve të armatosura të organizuara të klasifikuara si “terroriste”.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb