Gjithsej 33,843 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në Rripin e Gazës që nga tetori i kaluar, tha Ministria e Shëndetësisë në enklavën e rrethuar.

Sulmet e vazhdueshme kanë plagosur gjithashtu 76,575 palestinezë.

Në 24 orët e fundit, Izraeli kreu pesë masakra kundër familjeve në të gjithë Rripin e Gazës që lanë 46 viktima dhe 110 të plagosur.

“Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë dhe shpëtimtarët nuk janë në gjendje t’i arrijnë ata,” shtoi ai.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar i Hamasit, për të cilin Tel Aviv thotë se vrau afro 1,200 njerëz.

Lufta izraelite në Gaza ka shtyrë 85% të popullsisë së territorit në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa mbi 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Aviv-in të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb