Katër emigrantë vdiqën dhe shtatë të tjerë u zhdukën pasi varka e tyre u përmbys në brigjet verilindore të Panamasë për shkak të motit të keq, thanë autoritetet panameze.

14 të tjerët janë të sigurt, sipas një raporti të medias lokale të ripostuar nga shërbimi kufitar kombëtar i vendit të Amerikës Qendrore i quajtur Senafront.

Emigrantët me sa duket po transportoheshin nga grupe kriminale.

Varka ishte nisur nga Kolumbia dhe u përmbys pranë komunitetit Carreto në provincën indigjene Guna Yala të Panamasë.

Patrullat e kërkimit janë dërguar në koordinim me Ministrinë Publike dhe autoritetet e imigracionit për të gjetur trupat, për të shpëtuar të mbijetuarit dhe për të ndjekur trafikantët, tha Senafront.

Çdo vit, mijëra emigrantë përpiqen të hyjnë në Panama përmes Darien Gap, e vetmja rrugë tokësore që lidh Amerikën Qendrore dhe Jugore, në rrugën e tyre drejt veriut në kërkim të punës.

I shtrirë mbi 60 milje (rreth 96.6 km) përmes pyjeve dhe kënetave, Darien Gap konsiderohet gjerësisht si një nga rrugët më të rrezikshme të migrimit në botë. “Darien nuk është një rrugë, por një xhungël,” tha Senafront.

Senafront tha se kohët e fundit ka përforcuar patrullimet dhe masat e tjera për të ndaluar ardhjen në rritje të anijeve me emigrantë për të luftuar trafikimin e emigrantëve nga organizatat kriminale transnacionale.

Vetëm në vitin 2023, 520,085 emigrantë kaluan nga Kolumbia në Panama përmes rajonit kufitar Darien, më shumë se 500,144 emigrantë që kaluan nëpër të njëjtën rrugë nga viti 2009 në 2022, treguan të dhënat nga Shërbimi Kombëtar i Migracionit të Panamasë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb