Katër zyrtarë të Doganës së Pakistanit u vranë dhe dy persona të tjerë u plagosën në një sulm terrorist në rrethin veriperëndimor Dera Ismail Khan të vendit të provincës Khyber Pakhtunkhwa, thanë zyrtarët e policisë.

Sulmues të panjohur me motoçikleta hapën zjarr mbi automjetin e një skuadre anti-kontrabandë të Doganës së Pakistanit gjatë një patrulle rutinë në zonën Saggu të rrethit, duke vrarë katër zyrtarë ndërsa plagosën dy kalimtarë, tha Muhammad Adnan, një zyrtar i lartë i policisë nga Dera Ismail Khan.

Ai tha se automjeti i doganierëve është përplasur me disa vetura të tjera para se të dilte nga rruga pas të shtënave, duke shtuar se nga përplasja e veturave janë lënduar kalimtarët, ku njëri prej tyre ka pësuar lëndime të rënda trupore.

Pas incidentit, policia, forcat e sigurisë dhe punonjësit e shpëtimit shkuan në vendngjarje dhe i dërguan të plagosurit në një spital aty pranë në rreth.

Sulmuesit u larguan nga vendi i ngjarjes pas sulmit. Policia ka nisur një operacion në zonat përreth për kapjen e autorëve të arratisur.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb