Shërbimi i mbrojtjes civile në Gaza tha se forcat izraelite bombarduan një objekt që i përkiste komunës së qytetit të Gazës dhe vranë pesë punonjës komunalë.

Shërbimi i mbrojtjes civile tha se ekipet e shpëtimit janë ende në kërkim të personave të zhdukur nën rrënojat e objektit të bombarduar, i cili është afër stadiumit Yarmouk në qendër të qytetit.

Komuna e Gazës dënoi sulmet e ushtrisë izraelite në një deklaratë dhe bëri thirrje për një hetim të menjëhershëm.

Bashkia theksoi se punonjësit e vrarë pomponin ujë për qytetarët, dhe u shërbenin atyre pavarësisht aftësive të kufizuara dhe rrezikshmërisë së lartë.

Bashkia paralajmëroi gjithashtu për kolapsin e shërbimeve komunale për shkak të sulmeve izraelite ndaj punonjësve komunalë, të cilët mund të ndërpresin shërbimet bazë, si uji dhe kanalizimet, dhe të ushtrojnë tendosje shtesë mbi palestinezët që jetojnë në enklavën e rrethuar.

Nuk ka pasur asnjë koment të menjëhershëm nga ushtria izraelite në lidhje me incidentin.

Izraeli nisi një ofensivë në shkallë të gjerë kundër Hamasit në Rripin e Gazës për t’u hakmarrë kundër një sulmi të Hamasit përmes kufirit jugor izraelit më 7 tetor 2023, gjatë së cilës u vranë rreth 1,200 njerëz dhe rreth 250 u morën peng.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb