Të paktën pesë persona u vranë dhe 54 të tjerë u plagosën pas një përplasje kokë më kokë midis një autobusi dhe një kamioni në rajonin verior të Shinyanga të Tanzanisë, sipas policisë.

Leonard Nyandahu, komandanti i policisë rajonale të Shinyanga, tha se përplasja ndodhi në orën 2 të mëngjesit me kohën lokale kur autobusi që po shkonte drejt kryeqytetit tregtar Dar es Salaam nga rajoni Mwanza në brigjet e liqenit Victoria u përplas me kamionin.

Nyandahu tha në një konferencë shtypi se kamioni po transportonte sardelet nga rajoni Mwanza në Dar es Salaam.

Ai tha se hetimet paraprake kanë treguar se drejtuesi i autobusit ka qenë me shpejtësi të madhe dhe ka injoruar kërkesat e pasagjerëve të cilët i kanë kërkuar të ngadalësojë shpejtësinë.

Luzila John, oficerja mjekësore rajonale e Shinyanga, tha se 54 pasagjerët e plagosur po merrnin trajtim dhe i përshkroi kushtet e tyre si të qëndrueshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb