Rreth gjysma e banorëve francezë duhet të blejnë më rrallë produkte higjienike dhe të zgjedhin mes tyre dhe ushqimit për shkak të inflacionit të lartë, sipas një sondazhi të kryer nga Instituti Francez i Opinionit Publik (IFOP).

“Në sfondin e rritjes së gjerë të kostove të jetesës, më shumë francezë po refuzojnë të blejnë produkte bazë të higjienës. Këtë vit, ata thonë se klima ekonomike po i detyron të reduktojnë konsumin e produkteve të kujdesit personal dhe kjo përqindje është rritur ndjeshëm krahasuar me vitin 2023),” thuhet në studim.

Më shpesh, banorët e Francës duhet të kursejnë në blerjen e kozmetikës (40%) ose bojës së flokëve (33%). Për më tepër, pothuajse çdo person filloi të kursente në brisqe (19%), 16% të tjerë filluan të blejnë deodorant më rrallë.

“Edhe më shqetësuese, studimi zbuloi se një në pesë francezë detyrohet të zgjedhë mes blerjes së ushqimit dhe produkteve higjienike; kjo shifër është alarmante e lartë tek të rinjtë nën 25 vjeç, të cilët kanë dy herë më shumë gjasa të vuajnë (40%)”, thuhet në sondazh.

Rreth 95% e të anketuarve thanë se ishin të shqetësuar për rritjen e çmimeve, ndërsa 57% pranuan se rregullisht përballen me një situatë ku nuk janë të sigurt se fondet e tyre në dispozicion do të zgjasin deri në fund të muajit. Në të njëjtën kohë, 46% pranuan se kishin frikë se mos bien në varfëri.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb