Shumica e amerikanëve nuk besojnë se presidenti Joe Biden vlerësohet shumë nga liderët e tjerë botërorë, zbuloi një sondazh i firmës analitike globale dhe këshillimore Gallup.

Sipas gjetjeve, 58% e amerikanëve thonë se Biden nuk respektohet nga kolegët e tij, ndërsa vetëm 37% besojnë se ai është i respektuar. Në krahasim, në shkurt 2021, menjëherë pas inaugurimit të Bidenit, 58% e të anketuarve në një sondazh të ngjashëm thanë se mendonin se Biden respektohet.

Është interesante se vlerësimi aktual i ‘respektit’ i Biden-it, ndonëse më i ulëti në karrierën e tij, në fakt është i barabartë me performancën më të lartë të paraardhësit të tij në Shtëpinë e Bardhë dhe rivalit në zgjedhjet presidenciale të këtij viti, Donald Trump.

Sipas agjencisë, rezultatet janë në të njëjtin nivel me vlerësimet më të fundit të miratimit të punës së Biden. Një sondazh në shkurt tregoi se 38% e amerikanëve ishin të kënaqur me performancën e Biden, vlerësimi më i ulët për cilindo nga shtatë presidentët e fundit në fund të mandatit të tyre të parë, ndërsa 59% nuk ​​ishin të kënaqur.

Sondazhi i fundit i Gallup u krye përmes intervistave telefonike me 1,016 të rritur në SHBA.

Vlerësimet e miratimit të Bidenit kanë mbetur prapa për muaj të tërë mes shqetësimeve të përhapura për moshën dhe gjendjen e tij mendore. Një ish-mjek i Shtëpisë së Bardhë dhe 83 republikanë të Shtëpisë së SHBA madje sugjeruan muajin e kaluar që presidenti aktual duhet të bënte një test njohës për të provuar aftësinë e tij për postin. Megjithatë, ekzaminimi i fundit mjekësor i Biden – i cili nuk përfshinte një test njohës – e gjeti atë të shëndetshëm dhe plotësisht “të aftë për detyrën”.

Biden është 81 vjeç, presidenti më i vjetër në historinë e SHBA-së dhe ka qenë i njohur për të bërë komente konfuze dhe të sikletshme publike, disa prej të cilave janë bërë virale dhe janë tallur gjerësisht në mediat sociale. Një nga gafat e tij të fundit ndodhi gjatë një interviste me MSNBC të shtunën e kaluar, kur tha se Uashingtoni bëri një gabim duke shkuar në Ukrainë, kur në fakt ai i referohej pushtimeve të Irakut dhe Afganistanit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb