Gjashtë persona, duke përfshirë pesë gra, u vranë dhe tre të tjerë u plagosën rëndë në një shpërthim në një fabrikë eksplozivi në lagjen Nagpur të Maharashtra në Indi të enjten.

Sipas policisë, shpërthimi ndodhi rreth orës 13:00 në Chamundi Explosive Private Limited në fshatin Dhamna, i cili është rreth 25 kilometra nga qyteti Nagpur. Kompania, e themeluar në vitin 1987, prodhon siguresa sigurie shpërthyese.

“Mikro-kordonët e përdorur në eksploziv janë ruajtur në njësinë e Chamundi Explosive Private Limited. Ne po kryejmë një hetim për të”, tha Ravinder Singal, Komisioneri i Policisë, Nagpur.

Policia tha se ngjarja ndodhi kur rreth 15 punëtorë po paketonin eksplozivët.

Inspektori Vinod Godbole i stacionit të policisë Hingna tha: “Nga 15 punëtorë, nëntë po punonin në vendin e shpërthimit për shkak të të cilit u prekën rëndë, ndërsa pjesa tjetër nuk pësoi asnjë lëndim”.

Policia dhe personeli i zjarrfikësve mbërritën në vendngjarje, pas së cilës viktimat u dërguan me urgjencë në spitalet Dande dhe Sengupta.

Policia dyshon se një fërkim gjatë paketimit të eksplozivëve me forcë të tepërt mund të ketë shkaktuar një shkëndijë në një nga kordonët shpërthyes, duke çuar në shpërthim. “Ekspertët janë kontaktuar për të përcaktuar shkakun e incidentit,” tha Singal.

Udhëheqësi i Partisë Nacionaliste të Kongresit (Sharadchandra Pawar) dhe ligjvënësi lokal Anil Deshmukh vizitoi vendin së bashku me punëtorët e tjerë të NCP të enjten pasdite, kur punëtorët e partisë organizuan gjithashtu një protestë.

Duke ngritur shqetësimet e sigurisë për ata që punojnë në fabrikë, Deshmukh tha: “Pronari dhe menaxheri i fabrikës u arratisën nga vendi. Brenda njësisë nuk kishte ambulancë. Njerëzit duhej t’u drejtoheshin autoriteteve të tjera për të marrë ambulancën dhe për të dërguar të plagosurit në spital.

Zëvendëskryeministri Devendra Fadnavis postoi një mesazh në X, “Lajmi është shumë i trishtuar që 6 persona vdiqën në një shpërthim në kompaninë eksplozive Chamunda në zonën Hingna MIDC të Nagpur. Jam në kontakt me administratën e qarkut dhe komisariatin e policisë dhe po ofrohet gjithë ndihma e nevojshme nga administrata e qarkut. Lutem për shërimin e shpejtë të të lënduarve. Familjeve të të ndjerëve do t’u jepet ndihmë financiare nga Fondi i Asistencës së Kryeministrit”.

Personeli i stacionit policor të Hingna tha se janë në proces regjistrimi të rastit. Inspektori Godbole tha: “Pasi të na afrohen të afërmit e viktimave, ne do të fillojmë procesin e regjistrimit të një FIR . Pronari dhe drejtuesi i njësisë ndodhen në komisariat dhe po vijon marrja në pyetje e tyre.”

Ky është incidenti i dytë i shpërthimit fatal në një fabrikë në gjashtë muajt e fundit.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb