Të paktën 69 persona, duke përfshirë një kryebashkiak lokal, janë vrarë në një sulm në zonën e paqëndrueshme “tri-kufitare” të Nigerit me Burkina Fason dhe Malin.

Sulmi ndodhi të martën në Adab-Dab, një fshat rreth 55 kilometra (32 milje) nga Banibangou në rajonin perëndimor të Tillaberi, por u konfirmua nga qeveria vetëm të enjten.

“Kryetari i komunës Banibangou, ndërsa udhëtonte me një delegacion nga komuna, u zu në pritë nga banditët e armatosur të paidentifikuar”, tha ministria në një deklaratë.

“Numri i përkohshëm i sulmit… është 69 të vdekur, duke përfshirë kryetarin e bashkisë dhe 15 të mbijetuar,” tha ai.

Një kërkim ishte duke u zhvilluar për sulmuesit. Qeveria shpalli dy ditë zie duke nisur nga e premtja.

Burimet lokale thanë më herët se një forcë mbrojtëse me motoçikleta u sulmua nga “anëtarë të armatosur rëndë të ISGS (Shteti Islamik në Saharën e Madhe”, të cilët ishin gjithashtu me motoçikleta.

Një tjetër burim tha se objektivi i sulmit ishte një forcë lokale e mbrojtjes antixhihadiste e quajtur Komitetet e Vigjilencës, e cila drejtohej nga kryetari i qarkut Banibangou.

Sulmuesit u nisën për në Mali “duke marrë me vete trupat e luftëtarëve të tyre”, tha burimi.

Forca e mbrojtjes ishte krijuar kohët e fundit nga banorët vendas pas një sërë sulmesh ndaj punëtorëve të fermave në fusha të largëta nga xhihadistët shumë të lëvizshëm, tha një ish-kryetar bashkie.

Milicia ishte nisur për në Adab-Dab të martën për të gjuajtur për burra të armatosur që kishin sulmuar fshatrat dhe duke vjedhur bagëti.

Vendi më i varfër në botë sipas indeksit të Zhvillimit Njerëzor të OKB-së (HDI), Nigeri po përballet me kryengritje xhihadiste si në kufirin e tij perëndimor me Malin dhe Burkina Fason ashtu edhe në kufirin juglindor me Nigerinë.

Kryengritja perëndimore filloi me inkursione në vitin 2015. Gjakderdhja u përshkallëzua në vitin 2017, me masakrat e kryera nga grupet e lidhura me al-Kaedën dhe të ashtuquajturin Shteti Islamik.

Human Rights Watch vlerësoi në gusht se më shumë se 420 civilë ishin vrarë që nga fillimi i vitit në Nigerin perëndimor. Vetëm në një incident, 100 njerëz u vranë në sulmet në fshatra më 2 janar.

Në mars, 141 anëtarë të komunitetit Tuareg u masakruan në Tahoua, një rajon i gjerë shkretëtire pranë Malit.

Në shtator, presidenti Mohamed Bazoum, duke bërë vizitën e tij të parë në rajon që kur u zgjodh në shkurt, tha se sulmet ndaj “njerëzve të pafajshëm të paarmatosur” ishin një shenjë se xhihadistët po humbnin terren kundër ushtrisë.

Por më 20 tetor, 11 anëtarë të Gardës Kombëtare dhe një xhandar u vranë në një pritë në autokolonën e një prefekti rajonal në rrethin e Bankilare.

Kombet e Bashkuara ndërkohë kanë paralajmëruar se rajoni i Tillaberit po përballet me një “krizë të madhe ushqimore”, me pothuajse 600,000 njerëz të ekspozuar ndaj pasigurisë ushqimore.

“Pasiguria dhe sulmet e përsëritura nga elementë të dyshuar të grupeve të armatosura joshtetërore që synojnë fermerët dhe civilët do të kenë pasoja serioze këtë vit në situatën tashmë të pasigurt të ushqimit,” paralajmëroi zyra e Koordinimit të Çështjeve Humanitare të OKB-së në një raport dërguar AFP muajin e kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb