Në përpjekjet tona për të ngrënë shëndetshëm gjatë ditës, zakonisht loja humbet në mbrëmje. Është koha kur ulemi në divan duke parë serialin tonë të preferuar dhe përpiqemi të shpërfillim dëshirën për diçka të ëmbël apo të kripur, edhe pse tashmë kemi ngrënë darkë.

Shumë studime e kanë lidhur ushqimin e vonë të natës me cilësinë e dobët të gjumit, pasi ka ushqime që duhen shmangur pak para se të shkoni në shtrat.
Pavarësisht nëse jeni në një dietë pa mish apo jo, sugjerimet e mëposhtme janë të shëndetshme dhe janë pikërisht ato që ju nevojiten për të kënaqur dëshirat tuaja të mbrëmjes.

Krakera me grurë integrale

Krakera janë mjaft ushqyes pasi kanë një përmbajtje të lartë proteinash bimore pas atyre të qiqrave me tahinin. Megjithatë, bëni kujdes me sasinë pasi ka një vlerë kalorike të shtuar. Ate mund ta shoqëroni me disa karota dhe tranguj, ose me 2-3 krakera integrale.

Ëmbëlsirë soje me arra dhe fruta
Ëmbëlsirat e sojës dhe tërshërës me kos janë të disponueshme në treg. Nëse zgjidhni një pa copa frutash, mund t’i shtoni boronica të thata dhe arra dhe ajo bëhet menjëherë një meze e lehtë me vlera të larta ushqyese.

Një fetë bukë me gjalpë kikiriku dhe banane

Gjalpi i kikirikut është një superushqim në sirtarin tonë të ushqimeve. Ka një përmbajtje të lartë të proteinave bimore dhe yndyrave të mira, duke e bërë atë një zgjedhje të shëndetshme që na mbush me energji. Për mbrëmje, mund të lyeni me gjalpë kikiriku mbi një fetë bukë gruri integral dhe sipër me feta banane ose mollë.

Arrat

Nëse dëshironi vetëm një rosto të shpejtë pa pasur nevojë të përgatisni asgjë, atëherë mund të keni kavanoza me arra në shtëpi për diçka të tillë. Megjithatë, duke qenë se arrat kanë një vlerë të lartë kalorike, kufizoni veten në një sasi të vogël, e barabartë me një grusht. Preferoni arra të pakripura, të papërpunuara dhe të pasura me vlera ushqyese si shqeme, bajame, arra, arra makadamia, fëstëkë.

Tost me perime

Në vend të një tosti të thjeshtë, merrni ca perime. Mund të lyeni gjysmë luge me majonezë vegan, gjalpë kikiriku dhe të shtoni pak zëvendësues me bazë bimore për djathin dhe mishrat e përpunuara, të cilat do t’i gjeni në raftet e supermarketeve. Ose thjesht vendosni domate, marule, kastravec dhe bëhet një meze e lehtë dhe e freskët.

Fritters me oriz

Edhe oriz është një ushqim shumë i mirë, megjithatë, sasia e rekomanduar është 2 filxhane kafeje.

Smoothies mund të lidhen me mëngjesin, por nuk ka absolutisht asnjë arsye për të mos i konsumuar si meze të lehtë në mbrëmje. Bëni një smoothie bazuar në disa pije bimore ose ujë dhe shtoni fruta dhe perime të freskëta.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb