Tetë shtetas turq janë rrëmbyer në kryeqytetin e Haitit, tha një zyrtar për Associated Press të hënën, me sa duket i fundit në një varg rrëmbimesh të profilit të lartë nga bandat e fuqishme.

Hugues Josue, konsulli i nderit i Turqisë në Haiti, tha se grupi kishte hipur në një autobus në Republikën fqinje Domenikane dhe ishin rrëmbyer vonë të dielën pasdite në lagjen Croix-des-Bouquets të Port-au-Prince. Ata ishin pesë burra dhe tre gra, tha ai.

Josue tha se ai nuk kishte asnjë detaj mbi një kërkesë të mundshme shpërblimi dhe asnjë informacion shtesë nuk ishte i disponueshëm menjëherë.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu u tha gazetarëve se në Haiti ishte ngritur një “tavolinë krizash” dhe se Turqia po e ndiqte nga afër çështjen.

“Ata mendohet se janë rrëmbyer për shpërblim,” tha Cavusoglu.

Croix-des-Bouquets kontrollohet nga banda 400 Mawozo, e cila rrëmbeu 17 anëtarë të një grupi misionar me bazë në SHBA në të njëjtën zonë tetorin e kaluar. Banda kërkoi 1 milion dollarë si shpërblim dhe shumicën e tyre i mbajti deri në dhjetor.

Një diplomat nga Republika Domenikane u rrëmbye në të njëjtën lagje në fillim të këtij muaji dhe më vonë u lirua.

Javën e kaluar, Policia Kombëtare e Haitit njoftoi se një nga drejtuesit kryesorë të bandës 400 Mawozo, Germine Joly, u ekstradua në SHBA Ai përballet me akuza që përfshijnë rrëmbim, kontrabandë dhe import të armëve të luftës.

Dhuna dhe pasiguria i kanë shtyrë Haitianët të organizojnë protesta javët e fundit për të kërkuar lagje më të sigurta.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb