Ushtria izraelite ka dështuar të shkatërrojë tunelet e Hamasit në Rripin e Gazës, ku 80 për qind e tyre ende janë të paprekura, sipas një raporti të The Wall Street Journal.

Duke cituar zyrtarë amerikanë dhe izraelitë, WSJ raportoi se ishte e vështirë të vlerësohej saktësisht se sa pjesë e sistemit të tunelit nëntokësor është dëmtuar ose është bërë i papërdorshëm sepse nuk dihet se sa shtrihet me të vërtetë, por zyrtarët vlerësojnë se dëmi varion nga 20 deri në 40 përqind.

Shumica e tuneleve që janë dëmtuar ose janë bërë të papërdorshme ndodhen në pjesën veriore të Rripit të Gazës të rrethuar, shtoi raporti.

Pas gati katër muajsh të luftës pa dallim izraelite në Gaza dhe mes bombardimeve të pamëshirshme të përditshme të enklavës, misioni izraelit për të shkatërruar tunelet e Hamasit ka qenë një dështim kolosal.

Kjo do të shpjegonte një nga arsyet pse rezistenca palestineze po shkakton ende humbje të mëdha ndaj trupave dhe automjeteve ushtarake izraelite në baza ditore.

Në fillim të këtij muaji, New York Times citoi zyrtarët izraelitë të kenë thënë se tunelet në Gaza janë shumë më të mëdha dhe më të sofistikuara se sa kishin vlerësuar zyrtarët e regjimit në dhjetor 2023.

Ushtria e regjimit ka provuar një sërë masash për të depërtuar në sistemin e tunelit nëntokësor në enklavë.

Ajo ka goditur territorin me sulme ajrore, ka përdorur mjete shpërthyese në tokë, ka vendosur qen me kamera për të kërkuar tunelet përpara hyrjes së trupave, dhe madje ka pompuar ujin e detit nga Mesdheu në një përpjekje për të përmbytur tunelet, por pa rezultat.

Në mënyrë famëkeqe, ushtria e regjimit pretendoi se udhëheqësit e Hamasit, si dhe qendrat e komandës ndodheshin nën spitale në Gazën veriore.

Forcat tokësore izraelite, të mbështetura nga tanke, bastisën spitalet, shkatërruan pajisje mjekësore dhe shkaktuan më shumë agoni për mijëra pacientë për të gjetur asgjë nën tokë, por duke i lënë qendrat mjekësore jofunksionale.

Njësia e ICU në spitalin al-Shifa, një nga komplekset më të mëdha mjekësore në Rripin e Gazës, të cilin ushtria izraelite sulmoi në veri të Gazës, është ende jashtë shërbimit.

Shtatë nga 24 spitale mbeten të hapura në veri të Gazës. Por këto funksionojnë vetëm pjesërisht, pa staf të mjaftueshëm mjekësor specialist për të menaxhuar vëllimin dhe gamën e lëndimeve, as ilaçe dhe furnizime të mjaftueshme mjekësore, karburant, ujë të pastër ose ushqim për pacientët ose stafin, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Ndërsa ushtria izraelite fokusohet në pjesën jugore të enklavës, një skenar i ngjashëm po shpaloset.

Operacionet ushtarake të regjimit në qytetin e dytë më të madh të Gazës, Khan Younis, janë shtuar gjatë javës së kaluar.

Ushtria izraelite ka pohuar edhe një herë se liderët e Hamasit dhe qendrat e komandës dhe kontrollit të lëvizjes së rezistencës janë të vendosura nën spitalet në qytetin jugor të Gazës.

Luftimet e ashpra vazhduan të hënën në afërsi të spitaleve të Khan Younis për të tetën ditë radhazi.

Rezistenca palestineze thotë se po mbron popullsinë civile të qytetit nga masakrat izraelite dhe po u shkakton humbje të mëdha trupave dhe automjeteve izraelite.

Ushtria izraelite ka pretenduar se inteligjenca e saj sugjeron se anëtarët e Hamasit po operojnë brenda dhe rreth spitaleve Nasser dhe al-Amal në qytet.

Është e njëjta inteligjencë izraelite që tha se Hamasi po vepronte nga spitalet në veri.

Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe dhe ministria palestineze e shëndetësisë kanë paralajmëruar se spitalet në Khan Younis kanë qenë “nën rrethim” gjatë javës së kaluar në një përsëritje të strategjisë alarmante të regjimit në Gazën veriore më herët në luftë, për të cilën Tel Aviv tha se ishte projektuar për të zbuloni hyrjet e tunelit.

Civilët e zhvendosur që kërkojnë strehim pranë Spitalit Al Mawasi të Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze në Khan Younis janë urdhëruar të evakuohen nga ushtria izraelite, tha organizata, duke detyruar mijëra njerëz të largohen nga kompleksi.

“Ka një gjendje paniku dhe tensioni që mbizotëron në mesin e qytetarëve të zhvendosur,” tha Muhammad Abu Musabeh, Drejtor i Qendrës së Ambulancës dhe Emergjencave, për Shoqërinë e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze.

Organizatat ndërkombëtare të ndihmës dhe banorët e Gazës kanë thënë se ofensivat tokësore të regjimit synojnë të shtyjnë 2.3 milionë popullsinë drejt Egjiptit në një përpjekje për t’i spastruar ata etnikisht nga Gaza.

Të hënën, grupet e armatosura palestineze publikuan një sërë videoklipesh duke theksuar rezistencën e tyre kundër ushtrisë pushtuese izraelite.

Rezistenca palestineze është përfshirë në përleshje të ashpra me forcat pushtuese izraelite në qendër dhe në perëndim të Khan Younis.

Krahu i armatosur i Hamasit, Brigadat al-Qassam, njoftoi se kishte shënjestruar dy tanke izraelite Merkava me predha Al-Yassin 105 në një zonë në perëndim të qytetit.

Diku tjetër, Brigadat al-Qassam publikuan video që tregojnë granatimet e forcave tokësore izraelite në vijën e frontit ndërsa përpiqen të avancojnë në rajonin qendror të Rripit të Gazës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb