Të paktën 85 raste të kolerës janë regjistruar në Zambinë lindore, thanë autoritetet shëndetësore.

Ministrja e Shëndetësisë Sylvia Masebo tha se rastet janë regjistruar në pesë rrethe pas rasteve të para të regjistruara në Chipata, kryeqyteti i Provincës Lindore, muajin e kaluar.

Ajo, megjithatë, tha në një deklaratë të lëshuar në parlament se deri më tani nuk është regjistruar asnjë vdekje dhe se 83 nga 85 personat që u pranuan në spital janë liruar.

Autoritetet shëndetësore, tha ajo, që atëherë kanë nisur një strategji reagimi multisektorial për të kontrolluar në mënyrë aktive dhe në kohë shpërthimin sa më shpejt të jetë e mundur.

“Përgjigja përqendrohet kryesisht në menaxhimin e rasteve, sigurimin dhe promovimin e përdorimit të ujit të pastër dhe të sigurt, dhe sigurimin e kanalizimeve të mira. Ekipet po promovojnë gjithashtu praktika të mira higjienike si në nivele shtëpiake ashtu edhe në komunitet,” tha ajo.

Ministria, shtoi ajo, synon të fillojë administrimin e vaksinave orale, veçanërisht në rrethin provincial, me një total prej 345,000 dozash që pritet të administrohen.

Teksa zbuloi se ministria ka arritur të kontrollojë me sukses shpërthimin e kolerës në vitin 2023, ministri shprehu shqetësimin se janë raportuar raste sporadike në disa qytete të mëdha.

Zambia regjistroi më shumë se 20,000 raste të kolerës që nga tetori i vitit të kaluar dhe mbi 700 vdekje, një nga shpërthimet më të këqija të kolerës që ka regjistruar vendi.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: